Genel

Nemli Hava Faydaları

Yaşam alanlarının havasında bulunan su miktarına nem denir. Nem oranının dengeli olması insan sağlığı için büyük önem taşır. Özellikle zamanımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ev ve işyerlerinin nem seviyesi dengede olmalıdır. Nem seviyesinin düşük olduğu ortamlar insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Nem seviyesinin yüksek olması da ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bu nedenle nem seviyesinin dengede olması sağlıklı bir yaşam için şarttır.

Ev ortamında bulunan fazla nem rutubete yol açarak birçok sağlık sorununu beraberinde getirir. Nem oranının uygun seviyede kalmasını sağlayan ev tipi nem alma cihazı modelleri, yaşam alanlarının hava kalitesini arttırarak solunum için uygun hava akışı sağlar. Tıbbı açıdan faydası kabul edilen bu cihazlar, aşırı nem veya nemsiz ortamı dengede tutan çalışma sistemine sahiptir. 

Nem Dengesinin Sağlık Açısından Önemi

Bulunduğunuz ortamın nem seviyesi, sağlıklı bir solunum ile doğru orantıdadır. Özellikle kalabalık ortamların sürekli havalandırılması ve nem seviyesi dengede tutulmalıdır. Aksi halde boğaz kuruluğu, gribal enfeksiyonlar ve birçok sağlık sorunu kaçınılmaz olur. Nem alma cihazı ortamda bulunan havayı süzerek temizler ve nem seviyesini dengede tutar. Ortamda bulunan kirli havayı emen bu cihazlar sağlıklı bir ortamda nefes almanızı sağlar.

Ortam büyüklüğüne göre farklı kapasitede üretilen  nem alma cihazları kolay bir kullanıma sahiptir. Ev ve işyerleri için üretilen bu cihazlar kısa süre içinde nem dengesi sağlar. Kalabalık ortamlarda oluşan kirli hava akışını minimum seviyeye indirerek temiz hava akışı sağlar. Daha büyük ortamlar için kullanılan sanayi tipi nem alma cihazı daha geniş alanlarda etki sağlayan çalışma sistemine sahiptir. Tıbbı açıdan faydası kanıtlanan nem cihazları kolay kullanımı sayesinde tüm ortamlarda güvenle kullanılabilir.

Related Posts