Genel

İnşaat İşlemlerini Beton Kurutma ile Hızlandırın ve Kara Geçin!

İnşaatlarda beton kurutma çok önemli bir konudur çünkü işlemleri yavaşlatan bir süreçtir. Şap kurutma olarak da nitelendirilen bu olay düz ve pürüzsüz bir zemin için uygulanmaktadır. Dolayısıyla dökülen betonun hızlıca kuruması ve sağlıklı olması için nem kurutma cihazına ihtiyaç duyulur.

Bu anlamda ıslak bir zemine parka atılması kabarmaya neden olacaktır. Ne yapılırsa yapılsın ıslak zemin üstüne işlem uygulanamaz ve kuruması için doğal yollar bulunamaz. Bu nedenle sizlere rehber olacak ve kara geçebileceğiniz bir yöntemi anlatıyoruz.

Kurutma İşlemlerinde Şap Nedir?

İnşaat işlemlerinde şap iç mekânın tasarımına geçmeden önceki son nokta olarak kabul edilir. Şap atılan mekânın iç tasarımı şapın kuruması ile birlikte gerçekleştirilir. Şapın kuruması için iki yol vardır. Ya kendiliğinden kuruması beklenir ya da şap kurutma makinası ile zeminin kısa sürede tam olarak kurutulması sağlanır. Çoğu zaman şapın olağan şekilde kuruması beklenir. Ancak bu durum hem zaman kaybına hem de şap tam olarak kurumadan işlem yapılmasına neden olur.

 Bu durum ileride yaşam alanına dönüşecek inşaatlarda ciddi anlamda sıkıntıya yol açar. Şap kurumadan yapılan iç mekân uygulamalarında boya, alçı vb. uygulamalarda kabarma, dökülme gibi problemler ortaya çıkar. Oysa beton kurutma ile kurutulan şapın üzerine uygulanacak işlemlerde bu tür sorunlar ortaya çıkmaz.

Kurutmanın Faydaları Nelerdir ve Ne Yapmak Gerekir?

Şap kurutma her şeyden önce ısı yalıtım için gerekli bir uygulamadır; ve ısı yalıtımda duvarın nemden ve ıslaklıktan korunması önemlidir. Çünkü nem ve rutubet türevi zararlı doğa olayları duvarın en büyük düşmanıdır. Şap kurumadan duvara yeni işlemler yapmak şapın zaman içinde zarar görmesine neden olur. Bu nedenle nem alma cihazı ile kurutulan duvar ve yüzeylerde bu tip sorunlardan kaçınılır.

Duvarların nem ve rutubetten korunması için duvar kurutma işlemi kaçınılmazdır. Sadece inşaat aşamasında değil su baskını, sel, tesisattan kaynaklanan nem ve rutubet gibi durumlarda da duvar kurutma işlemi yapılmalıdır.

Böylece yaşam alanları daha sağlıklı ve kaliteli hale getirilebilir. Kurutma işlemi bir nevi duvarın iyileştirilmesi ve daha dayanıklı hale getirilmesi işlemidir. Bunun için tüm inşaatlarda kurutma ve nem alma makinaları yardımı ile yüzeylerin kurutulması gerekir.

Sizde Kurutek markası altında bir nem alma cihazı ile tüm sorunlarınızdan kısa süre içerisinde kurtulabilir ve sağlıklı nefes alabilirsiniz. Gerek işletme gerekse de eviniz için bu cihazları kullanabilir ve avantajlarından faydalanabilirsiniz.