Şantiye Nem Kurutma

Hava tanecikleri içerisinde kalan su buharlarına nem ismi verilmektedir. Nem oluşan kapalı alanlarda su buharını yol açtığı kirlilik ise rutubet olarak bilinmektedir. Rutubet nemim dışarı vurmuş yeşilimsi halinin teşkil etmektedir. Rutubetin her türlüsü kötü iken, nemin istenilen ölçülerde olması faydalıdır. Çünkü nem insan yaşamı için hayati döngülerden birisini sağlamaktadır. Nemin aşırı fazla ya da az olması ise rutubet kadar zarar vermektedir. Rutubetin önlenmesi ve fiziksel diğer hasarların ortaya çıkmaması için nem ile mücadele etmek gerekir. Nem ile mücadele etmek demek, ortama göre nem oranının ayarlanmasıdır. Nem oranı iş sahasına göre değişebilmektedir. Evlerde nem oranın %55 civarında olması ideal olarak görünmektedir.

nem alma cihazı

Şantiye Ortamında Yüksek Nem

Nemin derecesinin ayarlanması gereken yerlerden birisi de depo, antrepo ve şantiyelerdir. Bu alanlarda rutubetlenme yaşanmadan ortaya çıkmadan bu alanlarda nem ölçümü yapılmalıdır. Nem ölçümleri higrometre ile yapılabilmektedir. Bu cihaz sayesinde seviye sürekli kontrol altından tutulabilmektedir. Nem ölçümü sonunda istenilen aralıklarda olmadığının anlaşılması halinde risk faktörü olduğundan bu durumun önüne geçilmek için çözüm arayışlarına başlanılmalıdır. Şantiye nem kurutma işlemleri evlere göre daha zorlu olmaktadır. Çünkü kurutulacak alan daha geniştir ve genellikle bu mekânlar soğuk olmaktadır. Şantiyelerde yapılan kurutma sistemi ile birlikte aynı zamanda şantiye içindeki hava dolaşımı da temizlenmektedir.

Nem Kurutma İle Şantiyelerde Verimli Çalışma

Ülkemizin öncü sektörlerinden birisi inşaat sektörüdür. Hızla yenilen alt yapı ve üst yapı çalışmaları esnasında öncelikle şantiye kurulması yaygındır. Şantiyeler hem iş için gerekli işlemlerin yapılması, hem yemeklerin yenilmesi hem de işçilerin konaklaması gibi görevler üstlenmektedir. Bu nedenle şantiyelerde nem derecesinin ayarlanması ve rutubetin önlenmesi çok önemlidir. Buradan hareketle şantiye nem kurutma işleminin yapılması firmada çalışan işçilerin sağlıkları bakımından zaruri gözükmektedir. Çünkü nem ya da rutubet içeren ortamlarda mikrop, virüs, bakteri oluşumu çok hızlıdır. Yayılması da aynı derecede hızlı olan bu mikroorganizmalar işçilerin rahatsızlanmasına sebep olmaktadır. Alerji, romatizma gibi hastalıkları ortaya çıkaran nem, astım gibi mevcut olan hastalıkların da derecesini arttırmaktadır. Ayrıca nemli ortamlarda vücudun fiziksel direnci düşmekte ve işçilerde yorgunluk, baş ağrısı gibi hisler baş göstermektedir.

Şantiyelerde Nem Derecesinin Ayarlanması

Şantiyelerde oluşan nemin kurutulmasının bir diğer yanı şantiyelerde yer alan ürünlerin kullanım süresidir. Şantiyeler genellikle büyük alanlardır. İnşaat firmasının kullanacağı mekanik ya da kimyasal tüm malzemeler burada bulunmaktadır. Nemli ortamda bulunan makinelerde oksitlenme benzeri hasarlar ortaya çıkacaktır. Ayrıca inşaatta kullanılacak olan gıda, mamul ya da diğer kimyasal malzemelerin bozulması da yaşanacaktır.

Şantiyelerde bulunan nem kurutma işlemlerinin son boyutu ise ileriye dönük bir önleme ve güzel sonuçlar ortaya koyma ile ilgilidir. Şantiyeler aynı zamanda inşa edilen binayı da içermektedir. Buralardaki nem oranı dengelememden, fazla nem alınmadan yapılacak üst işlemlerin hiçbiri uzun ömürlü olmayacaktır. Tavanlarda uygulanan alçılar, tavan sistemler, tabanlarda yapılan epoksi, parke ile duvarlarda yapılacak olan boya işlemleri kısa süre içerisinde dökülmeye başlayacaktır. Çünkü nem zamanla dışarı çıkma isteyecek, bu alanları yıpratarak dışarı çıkacaktır. Bu durum inşaat firmasının marka kimliğine zarar vermektedir.

nem kurutma cihazı

Yeniden tadilat işleri ile uğraşmamak için tedbiri önceden alınmalı ve profesyonel bir kurutma firmasında yardım alınmalıdır. Kurutma işleminin yapılmamasının olumsuz sonuçlarından birisi de kullanım aşamasında ortaya çıkmaktadır. İçerisinde fazla oranda nem bulunduran duvar ya da tavana sahip evlerde, iş yerlerinde yaşamaya başlayan kişiler yüksek ısıtma ücretleri ile karılaşmaktadır. Bunun sebebi evde kullanılan ısıtma sistemi tarafından yayılan ısının nem tarafından çekilmesi ve ısı enerjisinin kurutmaya gitmesidir. Bu durum yüksek elektrik, doğalgaz ya da kömür tüketimi ile sonuçlanmaktadır.

Şantiyelerde Nem Kurutma İşlemleri

Şantiye nem kurutma işleminin yapılması evlere göre daha fazla zaman almaktadır. Buralarda büyük ölçekli nem kurutma cihazlarının kullanılması daha kısa sürede bu sorundan kurtulmak için faydalıdır. Evlerdeki 45 metreküp kapasitesindeki nem kurutma cihazları şantiyeler için elverişli değildir. Şantiyelerde gerektiğinde birden fazla ne kurutma cihazı, ısıtıcı ve fanlar birlikte kullanılarak süre kısaltılmaya çalışılmaktadır. Bunun tespiti firmamızın uzman personeli tarafından yapılmaktadır. Firmamız nem kurutma cihazları satışı ve kiralanması alanında faaliyet yürüten, tüm yasal belgelerini tamamlamış kurumsal bir firmadır. Firmamız daha önceki çalışmalarından da görüleceği üzere müşterilerine güven veren bir firmadır. Sektörde birçok büyük inşaat firması ile çalışmış olan firmamızın referansları oldukça geniştir.

Şantiye Nem Kurutma Çözümleri

Firmamız bünyesinde bulunan nem kurutma cihazları günlük 32, 50, 70, 75, 150 metreküp nem çekme kabiliyetine sahiptir. Güçlü tekerlek sistemleri sayesinde her alanda kullanılabilirler. Firmamız nem kurutma cihazlarının satışını yapmaktadır. Firmamızda nem kurutma cihazı, bacalı ısıtma, bacasız ısıtma, fan gibi ürünler garantili olarak satışa sunulmaktadır. Şantiyelerde oluşan nem sorunlarınız için firmamız ile irtibat kurup, satın alabilir ya da kiralama için randevu alabilirsiniz. Kiralama işlemleri günlük, haftalık ya da aylık olarak yapılmaktadır. Diğer kiralama teklifleri ve alternatifleri için müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz.