Ozonla Koku Giderme

Gündelik yaşam sonucu arabalar, evler ya da iş yerleri kirlenmektedir. Bu nedenle daha ferah bir yaşamın sürmesi için yapılan en önemli faaliyetlerin arasında temizlik işleri bulunmaktadır. Temizlik aşamasında birçok farklı yöntem de kullanılmaktadır. Özellikle kimyasal çözücü ve arındırıcılar kolay temizlemeye yaramaları nedeniyle çokça tercih edilmektedir.

nem alma cihazı

Temizlik esnasında kirlerin temizlenmesi ile beraber rahatsız edici boyuta ulaşan kötü kokuların giderilmesi de önem arz etmektedir. Günümüzün yenilikçi uygulamaları arasında kurubuz, buhar, klor yöntemleri ile beraber ozanla koku giderme de bulunmaktadır. Son yıllarda temizlik aşamasında ozon gazından yararlanılmaktadır. Ozon gazının temizlikteki güçlü etkisi ortaya konulduktan sonra diğer yöntemleri yerine ozonla koku giderme cihazları kullanılmaya ve daha iyi sonuçlar alınmaya başlanmıştır.

Ozon Gazı Nedir?

Ozon gazı üç oksijen gazının birleşmesi ile meydana gelen kararsız bir elementtir. Renksiz ve kendisine özel bir kokusu olan ozon gazı dünya genelinde suların arıtılmasında, medikal tedavide kullanılmaktadır. Ozon gazının arıtma, tedavi ve temizlik işlerinde kullanılmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Öncelikle dezenfekte işlemlerinde çokça kullanılan klordan daha etkilidir. Güçlü olması ile birlikte zararsız oluşu en büyük avantajdır.

Ozon makinelerinin üretilmesi ile beraber daha geniş alanlarda da kullanılmaya başlayan ozon ile virüsler, bakteriler ve küf oluşumlar yok edilirken bunların sebep olduğu kokular da giderilmektedir. Zararsız bileşenlerden oluştuğu için her türlü sektörde kullanılma imkânına sahiptir.

Ozonla Koku Giderme Tavsiyeleri

Ozonla koku giderme işlemi ile nem, rutubet, kanalizasyon, yemek, tuvalet gibi alanlardan kaynaklı kokuların giderilmesinde son derece etkilidir. Zararsız olması nedeniyle ev temizliği esnasında gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Ozon yöntemi hem oldukça etkili hem de son derece sağlıklıdır. Ancak fazla ozon kullanımı da sorunlara yol açtığından ozon makinesinin kullanılması faydalı olacaktır. Ozon makinesi sayesinde ozon seviyesi ayarlanabildiğinden sağlığa zararlı seviyeler önlenmiş olacaktır. Ozonlama cihazının kullanım alanı geniştir.

Ozonlama Cihazlarının Öne Çıkan Özellikleri

Dünyanın her bölgesinde kullanılan ve farklı sektörlerde kullanım oranı giderek artan ozon gazının bu başarısının altında yatan birçok sebep bulunmaktadır. Artık her alanda kullanılır hale gelmesi, yaygınlaşmasının ilk sebeplerindedir.

nem kurutma cihazı

Ozonlama cihazının mücadele ettiği koku alanlarını şöyle saymak isabetli olacaktır:

• Evlerde beslenen evcil hayvanların oluşturduğu kokular ozon makinesi yardımı ile yok edilerek güzel bir koku oluşur.

• Evlerde, işyerlerinde, depolarda tuvalet giderlerinden, kanalizasyondan ya da lavabo giderlerinden gelerek eve sinmiş kokular giderilir.

• Zamanla eski eşyalar evde kötü bir koku bırakırlar. Bu koku ozon makinesi yardımıyla kolayca dezenfekte edilebilir.

• Evlerde ya da iş yerlerinde meydana gelen yangınlar sonunda mekanda yanık kokusu oluşur ve bu kokunun normal temizleme maddeleri ile giderilmesi mümkün değildir. Ozonlama yöntemi ile bu yanık ve is kokuları tamamen uzaklaştırılır.

• Sel felaketleri sonunda evlerin ya da iş yerlerinin içerisine dolan sular genellikle kirli olmaktadır ve kanalizasyon suları ile karışmış olabilmektedir. Bu durumda bu sular tahliye edilmelerine rağmen evlerde bıraktıkları kötü kokular kalır. Ozonlama makinesinin çalıştırılması ile yaşam alanları bu kötü kokulardan kurtulur.

• Ozonlama ile koku gidermenin kullanıldığı yerlerden birisi de otellerdir. Oteller müşterilerine odaları temiz ve kokusuz olarak teslim etmek zorundadır. Odaların boşaltılması sonunda önceki müşteriden kalan oda temizlenir. Burada farklı koku birikmesi de olabilir. Sadece havalandırma ile bu sorun çözülemeyeceği için ozon makinesi kullanılır.

• Yaşam alanlarında, iş yerlerinde ve araçlarda rahatsızlık veren kokulardan birisi de sigara kokularıdır. Sigara kokusundan kurtulmanın en etkili yöntemi ise ozonla koku giderme yöntemidir.

• Laboratuvarlardaki kimyasal reaksiyonlar sonucunda rahatsız edici kokular oluşur. Çalışma ortamının devamı için bunun temizlenmesi gerekir. Ozon makinesi bu nedenle laboratuvarlarda da çokça tercih edilir.