İnşaat Kurutma

Ülkemizde en aktif sektörlerden birisi inşaat sektörüdür. Ülkenin dört bir yanında yeni yapılar yükselmektedir. Yapılar için şantiyeler kurulmakta ve uzun süren yapım aşaması olmaktadır. Ülkemizdeki inşaatlardaki yapılar genellikle belirli bir süre içerisinde biteceği kararlaştırılarak projelendirilmiş ve bu şartlarla müşterilerine satılmıştır. Yine bazı projeler ihale usulü ile alınmıştır ve son teslim süresi bulunmaktadır. Bu durumlarda inşaatlarda gerçekleşecek her türlü olağan dışı risk göz önüne alınmakta ve derhal müdahale edilmektedir. Teslim zamanı bulunan inşaatlarda süreyi uzatma riski içeren sebeplerden birisi duvarlarda ya da şaplarda bulunan nemdir. Çünkü bina yapımlarında genellikle inşaat alanları açık olduğu ve yapım aşamasında su kullanıldığı için duvarlar ve tabanlar su emmektedir. Su buharı olarak nitelendirilen nem olduğu müddetçe dekor aşamasına geçilememektedir. Nemin normal seviyelere indirgenmesi insan sağlığı için önemli olduğu gibi, inşaat sahasında zorunluluktur. Doğal yaşam alanlarında nem ile belli bir süre mücadele edilebilirken inşaatlarda bu işlem için doğal sıcaklıktan yararlanmak neredeyse imkânsız hale gelmektedir. Yaz sıcaklığında bile üç ayı bulan kurutma süreleri olmaktadır. Bu nedenle inşaat sahalarında yeni teknoloji ile donatılmış, yüksek kapasiteli nem kurutma cihazları kullanılarak inşaat kurutma işlemi tamamlanmaktadır.

İnşaat Kurutma ve Zemin Kaplamaları

Yapılarda taban ve duvarlarda zamanla fazla nem oranına ulaşılmaktadır. Bu durum inşaat alanlarının açık olması ve yağmurla temas etmesi sonucu olmaktadır. Kullanılan evlerde ise su kaçaklarının olması, su basması ya da sel olaylarının yaşanması gibi sebeplerle nem oranı yükselmektedir. Ciddi oranlara ulaşan bu nemin zararı hemen ortaya çıkmaz ve belli bir zaman almaktadır. Bu nem oranının önemsenmemesi ve yapıya devam edilmesi halinde yapılacak olan ekstra işler belli bir zaman içerisinde kullanılamaz hale gelecektir. Zeminlerde uygulanacak kalebodur, parke döşeme ya da epoksi kaplamalar öncesinde bu nemin kurutulması zorunludur. Aksi halde rutubet oluşacak ve parkelerde kalkmalar görülecektir. Bu durum inşaat firmanın itibar kaybı olarak düşünülmektedir. Elbette yaz sıcaklığı ile nemin kuruması beklenebilir. Ama bu durumun yaklaşık 3 ay süreceği unutulmamalıdır. Zaman ile yarışılan durumlarda inşaat kurutma işlemleri ancak nem kurutma cihazları ile mümkün olmaktadır.

nem alma cihazı

İnşaat Beton Kurutma Avantajları

Ayrıca kış aylarında inşaatın durması anlamına gelmektedir. Nem kurutma cihazından yararlanmayan bir firma için kışın iş yapmak zordur. Çünkü yağmur suyu ile temas halinde nem oluşacağından ve bu nem kışın kendiliğinden kurumayacağından inşaata devam edilemeyecektir. Ancak yeterli bir nem kurutma cihazı vasıtası ile 12 ay aralıksız çalışma ortamı sağlanacaktır. Her firmamın kendisine ait nem kurutma cihazı yoktur. Ya da sahip olunan nem kurutma cihazı sorunlu alan için yeterli değildir. Bu durumda yeni bir nem kurutma cihazı alınmalı ya da güvenilir bir firmadan kiralama işlemi yapılmalıdır. İnşaattaki aletlerin çürümemesi, işçilerin sağlıklarının zarar görmemesi için de nem kurutmanın yapılması faydalıdır. Rutubetin olduğu yerde işçilerin sağlığından, ürünlerin uzun süreli kullanımından, işçilerin dingin olmasından bahsedilemez. Nem kurutma sayesinde hastalığa sebep olabilecek unsurlar ortadan kaldırılmaktadır. İnşaat kurutma işleminin yapılmaması sonucu kullanıcılara yönelik ortaya çıkan zararlardan birisi de ısıtma giderleridir. Nemi kurutulmamış evlerde yapılan tespitlerde ısıtma giderlerinin ilk birkaç yıl çok daha fazla olduğu görülmüştür.

Nem Kurutma Cihazlarının Temini

İnşaat kurutma işlemlerinde nem kurutma cihazlarının gereksinimi oluştuğunda bu alanda hizmet veren firmaların arayışı başlamaktadır. Çünkü yüksek nem oranları olduğu müddetçe zemin döşemesi ya da duvar boyaları yapılmamaktadır. İşine değer veren, yaptığı işin kaliteli olmasına önem veren inşaat firmaları kurutma işleminde nitelikli firmalar ile çalışmaktadır. Firmamız son sistem cihazları ile inşaat kurutma işlemlerinde görev almaktadır. Firmamızda farklı konseptlerde makineler bulunmaktadır.

Ürün grubumuz aşağıdaki gibidir:

• Farklı basınçlarda radyal fanlar

• Farklı nem alma gücüne sahip nem kurutma cihazları

• Elektrikli ısıtıcılar

• Bacalı, bacasız mazotlu ısıtıcılar

• Beton kurutma cihazı

Nem Kurutma Cihazlarının Özellikleri

Firmamız bünyesinde bulunan cihazlarımızın 50 litre ile 150 litre aralığında nem alma kapasiteleri bulunmaktadır. Firmamız bünyesinde satışı yapılan cihazların tamamı garantilidir. Günlük, haftalık ve aylık olmak üzere üç tür kiralama yöntemi bulunmaktadır.

15 derece altında çalışabilen cihazlarımızın genel özellikleri şöyledir:

• İnşaat alanındaki nem seviyesini kısa sürede ölçebilir.

• En zorlu ortamlardaki yüksek nem başarılı bir şekilde kurutulabilmektedir.

• Sorun kalıcı olarak çözülmektedir.

• Makinelerin kullanımı oldukça basittir.

• Büyük alanlarda dahi yüksek başarı elde ederler.

• Nem kurutma süreleri çok kısa sürelerde tamamlanır.

• Uzun yıllar aynı performans ile çalışır.

• Tüm alanlara uygun boyutları vardır.

nem kurutma cihazı

Firmamız nitelikli personellerden oluşur. Alan tespiti, doğru ürün belirlemesi, kurulum ve kurutma aşamasında görev alan personellerimiz sayesinde kurutma işlemleri sorunsuz bir şekilde çözülmektedir. Firmamızın personelleri nem kurutma cihazı alımında gerekli bilgileri verecektir. Ancak nem kurutma cihazlarının alımında mekan, alan genişliği, kurutma yöntemi gibi hususlar dikkate alınarak karar verilmelidir. Nem kurutma cihazlarımızın teknik özellikleri, satış ve kiralama şartlarımız hakkında bilgi almak ve hizmet talebinde bulunmak istiyorsanız firmamızla iletişime geçiniz.