Epoksi Kurutma

%100 yerli üretim olan epoksi kurutma cihazları ile epoksinizin kuruma süresini hızlandırabilir ve daha sağlıklı kurumasını sağlayabilirsiniz.

Epoksi Nem Kurutma

Günümüzde yeni inşat yapımı sürekli artmaktadır. Eski binaların yenilenmesi, kentsel dönüşümün yapılması gibi sebepler de inşaat sektörüne hayat vermektedir. Yeni bina yapımında farklı teknikler ve ürün grupları kullanılmaktadır. Hızla gelişen inşaat sektöründe en fazla kullanılan ürün gruplarından birisi de epoksilerdir. Epoksi yapımından önce mutlaka epoksi nem kurutma işlemi yapılmalıdır.

Epoksi Reçine

Epoksi inşası yapılan binanın ya da diğer üst yapıların dış etkenlere karşı normalden çok daha sağlam olmasını sağlayan kimyasal bir maddedir. Epoksinin hammaddesi plastiktir ve plastiğin sıvıdan katıya dönmesi sürecinde kürlenmesi ile oluşur. Epoksiler; binaların yalıtımında, kaplama işlemlerinde, teknelerin yapımı sürecinde, havacılık sektöründe, zemin kaplama işleminde, zemin boyasında, binalardaki herhangi bir çatlak ya da kırık yüzeyin tadilatında, pürüzlü alanların düzlenmesinde kullanılmaktadır. Epoksinin ayırt edici özelliği dayanıklılığı ve yapışkanlığıdır. En sert hava koşullarına da, en tehlikeli kimyasallara karşı da dayanıklılık göstermektedir.

nem alma cihazı

Yapışkanlığı da farklı yapı malzemelerini birbirine yapıştırmak için kullanılmaktadır. Yapışma için kullanılan epoksiler literatürde epoksi reçine olarak bilinmektedir. Epoksiler sıcaklık ve soğukluktan etkilenmezler. Ahşap ya da taş gibi diğer yüzeylere zarar verebilen kimyasallar epoksilere karşı etkisizdirler. Epoksi malzemesinde Solvent bulunmaz. Epoksi malzemesinin yapışma ve dayanıklılık özelliği onun en tehlikeli alanlarda kullanılmasını sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse; betonarme ya da prefabrik yapıların beton direklerinin zemine yerleştirilmesinde ya da köprü taşıyıcılarda kullanılabilir. Epoksinin su altı çalışmalarda da olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi zemin kaplaması şeklinde de kullanılmaktadır. Zemine döşenen epoksiler sürtünmeden etkilenmezler. Toz yapmazlar. Zemine döşenmeleri diğer kaplamalara göre daha kolaydır. Bu nedenle taşınma ya da çalışma koşullarında taban yapısı zarar görmez. Temizlenme bakımından ise pratiktir. Bu özellikleri nedeniyle Epoksinin hastane, okul, spor salonu gibi alanlarda sıkça kullanıldığı görülmektedir. Epoksinin uzun vadeli kullanılması inşaat esnasında nem düzeyine dikkat edilmesi ve fazla nemin kurutulması kuralına uyulması ile mümkündür.

Epoksi Nem Kurutmanın Faydaları

Epoksi kaplama yapılmadan önce dikkat edilecek en önemli iki husus yüzey ve nemdir. Öncelikle epoksi kaplama yapılacak olan tabanının kesinlikle pürüzsüz olması gerekir. Bu durum sağlanmadan yapılacak olan epoksi kaplamalar ileride soruna yol açacaktır. İkinci husus ise şap ve sıvalardaki nem oranının yüzde seksen düzeyinden aşağıda olmasıdır. Epoksinin zemin kaplaması ya da düzlemesi olarak kullanıldığı ya da zeminin boyanması esnasında boya olarak tercih edildiği zamanlarda nemin mutlaka ölçülmesi gerekir.

Bu seviyenin üstünde olan bir nem ortamında yapılacak olan epoksi kaplama ya da epoksi boya ileride kullanım aşamasında rutubetin de etkisiyle kalkacaktır. Bu durum sonradan daha zahmetli hale gelecektir. Çünkü zemin kaplamasının yenilenmesi aşaması zahmet gerektirir. Ayrıca kullanım halinde bu işin yapılması rahatsızlık oluşturacaktır. Bu durum inşaatı yapan yapı firmasının da güvenilirliğini ve prestijini etkileyecektir.

Epoksi Nem Kurutmada İşlemler

Epoksi uygulaması yapılmadan önce tabandaki nem oranının mutlaka ölçülmesi ve ona göre hareket edilmesi gerekir. Ölçümler sonunda epoksi için uygun ortamın anlaşılmadığı durumlarda nem kurutma işleminin yapılmasının beklenmesi gerekir. Epoksi nem kurutma işlemi doğal yollardan da yapılabilir. Yaz sıcaklığında üç ay kadar beklenilmesi halinde istenilen nem oranı elde edilebilir. Kış ayında nem oranında kesinlikle düşme olmaz.

Yaz ayları ise inşaat sektörünün en fazla çalışılan zamanlarıdır. Bu nedenle beklenilmesi biraz zordur. Ayrıca inşaat işlemlerinde teslimat süresi ile ilgili genelde taahhüt verildiğinden bu kadar süre beklenilmesi bir lükstür. Bu nedenle epoksi nem kurutma işlemleri genellikle nem kurutma ve ısıtıcı cihazları ile yapılmaktadır. Epoksi nem kurutma işlemi ihmal edilir ve bina o şekilde teslim edilirse rutubet oluşmadan önce de zararı olmaktadır. Evde kullanılan ısıtmaya harcanan enerji çok olacağından binadaki ısıtma giderleri de ilk yıl normalin birkaç kat üzerinde olacaktır.

nem kurutma cihazı

Epoksi Nem Kurutma Cihazları

İnşaat firmaları, tadilat firmaları ya da şantiye kuran işletmeler için özel bir gereksinim haline gelen nem kurutma; teknolojik yöntemlerin kullanılması ile daha hızlı yapılır. Yüksek kapasiteli fanlar, bacalı ya da bacasız ısıtıcılar ve nem kurutma cihazları ile en geniş mekânlarda dahi kısa sürelerde nem oranı dengelenmektedir. İşin süresinde bitmesi inşaat ve tadilat işlerinde önemli hale gelir. İşin süresinde bitirilmesi için olağan dışı olan nem olayının derhal çözümlenmesi gerekir. Bu durumda nem kurutma cihazı firmalarından hizmet almak gereklidir.

Firmamız farklı nem kurutma cihazları, ısıtma cihazları ve fan makineleri ile nem kurutma işlemlerinde en nitelikli hizmeti vermeye hazırdır. Makinelerin konumlandırılması ve makine gurubunun seçilmesi firmamızın alanında uzman kadrosu tarafından yapılmaktadır. Kiralama yöntemi yerine satın alma yapmak isteyen işletmeler için firmamız garantili satış yapmaktadır. Firmamız bünyesine yer alan ürünler istenilen süre kadar kiralanabilir.

Uzun süreli işlemler için aylık kiralama yapılabilir. Son teknoloji ile donatılmış makinelerimiz ve deneyimli personelimiz vasıtası ile epoksi nem kurutma işlemi yaptırmak isterseniz, firmamız ile iletişime geçerek talepte bulunmanız yeterlidir.