Genel

Havada 100 Nem Olursa Ne Olur?

Sağlık Açısından Nem Alma Cihazı

Solunum yapılan ortamlarda nem oranının yüksek veya gerekenden az olması sağlık açısından olumsuz bir durumdur. Yüksek nem oranı nem miktarının normalin üstünde olması durumudur. Yüksek nem, sıcak havanın etkisiyle oluşan su buharıdır.

Normal nem oranı olarak kabul edilen oran 24 derece olan bir ortamda ortalama yüzde 40 ila 60 arasındadır. Nem oranı yüzde 60 üzeri ise bu oran yüksek nem olarak kabul edilir. Nem oranı yüzde 40 altında ise düşük nem olarak kabul edilir.

Yüksek veya düşük nem oranı insan sağlığı için zararlı bir faktördür. Bu nedenle yaşam alanlarının nem dengesi mutlaka dengede tutulmalıdır. Yaşam alanlarının nem dengesini sağlayan ev tipi nem alma cihazı modelleri, nem oranını sürekli olarak dengede tutan cihazlardır. Nem alma cihazları ortamda bulunan kirli ve nemli havayı içine çekerek temiz havayı ortama kazandırır. 

Yüksek Nem Hangi Hastalıklara Yol Açar?

İnsan sağlığı için son derece riskli olan yüksek nem birçok fizyolojik ve biyolojik rahatsızlıklara sebebiyet verir. Yüksek nem yaşam alanlarını olumsuz etkilemekle kalmayıp bazı kronik hastalıklarıda tetikleyebilir.

Bu hastalıkların başında koah, astım, hipertansiyon, kalp yetmezliği, romatizmal hastalıklar ve çeşitli solunum yolu hastalıkları gelir. Bu nedenle yaşam alanlarının nem seviyesini sürekli olarak dengede tutmak gereklidir. Nem alma cihazı modelleri bu konuda en büyük yardımcıdır.

Özellikle kalabalık ve sık giriş çıkış yapılan ortamların havasını temizleyen bu cihazlar nem seviyesini sürekli dengede tutar. Solunum yapılan havanın kalitesini arttırarak solunum yolu hastalıklarını önler. Hava içinde göz ile göremediğimiz toz ve kirleri bloke eder. Büyük mekanlar için tasarlanan sanayi tipi nem alma cihazı modelleri daha geniş alanlarda etki gösterir.