Genel

Hastane Nem Kurutma

Hastane şartlarında bulunan nem özellikle hastaların sağlık durumlarına olumsuz etkide bulunmaktadır. Bundan dolayı hastanede nem kurutma işlemi mutlaka sağlanmalıdır. Özellikle hastane binalarında çeşitli kimyasallar, iyi izole yapılmaması, dış etkenlerin etki etmesi gibi durumlarda nemlenme ve kötü kokular ortaya çıkacaktır. Ayrıca hastanelerde, hastaların konforu için sürekli olarak çalıştırılan klimalar da zaman zaman nemlenme ve nem seviyesini artırma gibi olumsuz sonuçlar doğurabilmekte.

x

Hastane Ortamında Sağlıklı Havanın Devam Ettirilmesi Neden Önemlidir?

Özellikle hastane ortamında rahatsızlığa sahip kişiler nemlenme konusunda çok daha hassas bir bünyeye sahip olabiliyorlar. Bu yüzden hastaların sağlığı için, nemlenmiş bir ortamda kurutulma işlemleri yapılması ve önlem alınması gerekmektedir. Nemlenme miktarı seviyesine göre değişiklik gösterse de camlarda, duvarlarda, tavanda kendini gösterebilir. Sağlığa olan yan etkilerinin yanı sıra hastane dekorasyonu açısından da büyük sorunlara yol açacaktır. Hastanede bulunan nemin kurutulması için yapılabilecek birkaç farklı yol bulunmaktadır.

-Nemlenmiş alana temiz hava girişini sağlayarak, ortamda bulunan nemin dağılmasını sağlamak.

-Nemlenen ve süreklilik gösteren alanın, duvar izolasyon malzemesi ile kaplanması.

-Eğer çatı tarafından oluşan bir akıntı sebebiyle nemlenme söz konusuysa, çatı izolasyonu yapılmalıdır.

Hastanedeki Nem Miktarı Nasıl Olmalıdır?

Özellikle hastane gibi insan sağlığının bu derecede önemli olduğu alanlarda, nem oranının takip edilmesi oldukça önemlidir. Hastane nem seviyesi ne çok fazla ne de havanın kuru olacağı kadar az olmalıdır. Hastane nem kurutma işlemi yapılırken ortalama olarak nem göstergesi %50-%55 olmalıdır. Bu oranın daha az ya da daha çok olması hasta sağlığı ve ortam dekorasyonu açısından zarar verebilir.

Related Posts