Genel

Epoksi Reçinesini Hızlı Kurutmanın Yolları

Epoksi reçinesini aktif olarak kullanan pek çok kişi daha hızlı kurutmak konusunda sorunlar yaşamıştır. Reçinenin kurumasını etkileyen faktörler arasında, zemin, havanın sıcaklığı ve malzemenin kalitesi kuruma süresini büyük ölçüde etkilemektedir. Epoksi reçinesini hızlı kurutmada bir anda işlem yapmak yerine katmanlar halinde kurutma yapmak çok daha etkili ve faydalı bir yol olacaktır. Kurumanın erken başlaması da oldukça önemlidir, aksai durumda yapısından dolayı reçine içerisinde yabancı maddeler karışabilmektedir. Bu gibi durumlarda epoksi kurutma cihazı kullanmak isabetli bir çözüm yolu olacaktır.

Epoksi Reçine Nasıl Kurur?

Epoksi reçine, ultraviyole (UV) ışınları kullanılarak kurutulabilir. Ancak bu işlemi yapmak için epoksi kurutma cihazına başvurmanız şarttır. Epoksi yüksek derecedeki hava sıcaklıklarında çok daha hızlı kurur. Ancak bazı durumlarda epoksi zamana rağmen kurumayabilir, bunu anlamak için aşağıdaki listeye göz atmanız faydalı olacaktır.

Epoksi Reçine Neden Kurumaz?

-Malzeme yeterli sevide karışmamıştır. Polimerleşme adı verilen kıvam iyi şekilde uygulanmadıysa, sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

-Malzeme düzgün bir şekilde yayılmamıştır, cisme sürülürken kimi yerler fazla kalın kimi yerler ise ince kalmıştır. Bunun sonucunda kalın olan bölgeler daha geç kuruyacaktır.

-Tam olarak sertleşme kıvamına gelmesi için 25 derece uygundur. Sürülen cisimde sıcaklık farklılıkları varsa kurumada sorunlar ortaya çıkabilir.

Epoksi reçineyi kurutmak için pek çok yol bulunmaktadır, ancak unutulmaması gerekir ki yanlış uygulanan işlemler, epoksinin sararması ya da çatlamasına yol açabilir.