Genel

Epoksi Öncesi Şap Kurutma İşlemi Nasıl Yapılır?

Zemin kaplamak için kullanılan reçine malzemesine epoksi denilmektedir. Süpermarket, otel, istasyon, AVM, iş yeri vd. zeminlerinde epoksi kullanılmaktadır. Kapalı otoparklarda, kapalı spor sahalarında ve resmi kurumlarda da bu malzeme sık sık kullanılmaktadır. O sebeple, epoksi hemen hemen her yerde karşımıza çıkabilmektedir. Epoksi, bilhassa inşaat, tekstil ve sağlık sektöründe etkilidir. Epoksi, nemle de etkileşim haline girdiği için, onun yapıldığı zaman hemen kuruması gerekmektedir. Bu yüzden, onu kullanmadan şap kurutma cihazı denilen aletin de devreye girmesi önemlidir.

Epoksi Öncesi Şap Kurutma İşlemi Niçin Gereklidir?

Epoksi öncesi kurutma işleminin ehemmiyeti büyüktür. Eğer, epoksi öncesi nem kurutma cihazı kullanılmazsa, malzemenin kuruması ve tutması mümkün değildir. Islak zemin, bu malzeme için tehlikelidir. Epoksi kurutma ışığı da, bu süreç için etkili malzemelerden biridir. Ultraviyole güneş ışığı makinesi de (UV) etken şekilde kullanılabilir. Epoksinin kurutulması için, kurutma cihazı uygun ısı derecesinde kullanılmalıdır. O yüzden, bu cihazların ayar dereceleri bulunmaktadır. Bu cihazlar epoksinin üstüne düzgün şekilde yerleştirilmelidir.

Epoksi Nasıl Kurutulmaktadır?

Epoksi yapılacak alan belirlendikten sonra, şap kurutma için özel bir cihaz kullanılır. Zeminin büyüklüğüne ve havanın derecesine göre, uygun cihazlar ayarlanmaktadır. Cihaz çalıştırılınca, şap kurutma işlemine başlanmış olur. Şap kuruduktan sonra, fayans, laminant ya da mermer döşeme yapılabilir. Eğer, sağlam bir kurutma yapılırsa, epoksi döşendiğinde, daha dayanıklı olur ve daha da nitelikli şekilde yapışır. Özellikle, yaz ayları sıcaklığın yoğun olduğu tehlikeli zamanlardır ve epoksiler kolay kurumamaktadır. Bu zamanlarda, şap kurutma işleminin yapılması önemlidir. Çünkü, inşaat alanında çalışanların da sağlıklarının korunması elzemdir. Epoksi öncesi bir kurutma uygulanmazsa, astım gibi rahatsızlıklar insanları olumsuz etkileyebilir.

Related Posts